Podlasie zwane Zielonymi Płucami Polski w pełni zasługuje na swoje określenie ze względu na duża ilość lasów. Tereny zielone zajmują również duże powierzchnie miast i miasteczek dzięki czemu powietrze podlaskich miast jest zdrowsze niż w pozostałych częściach kraju. Dobrym przykładem jest Zielony Białystok, którego około 32% powierzchni zajmują parki i skwery oraz lasy znajdujące się w granicach miasta tworząc specyficzny mikroklimat. Niezależnie od pogody w niedzielne popołudnia spotkamy tutaj mieszkańców wypoczywających na łonie natury.
Park Branickich
Zespół pałacowo - parkowy Branickich w Białymstoku znajduje się w obrębie ulic Legionowej i Akademickiej. Jest wizytówką miasta, pięknie odrestaurowaną i w chwili obecnej zajmowany jest przez Uniwersytet Medyczny. Poza budynkami renowacja ogarnęła ogrody, który ze względu na nierówną rzeźbę terenu usytuowany jest na dwóch parterach (poziomach): górnym i dolnym. Wzdłuż głównej alei urządzono osiem bukszpanowych, strzyżonych parterów dywanowych, wysypywanych białym i czerwonym piaskiem. Wzdłuż alei ustawione są na postumentach kamienne rzeźby, naprzemiennie - rzeźby figuralne: (Diana I, Diana II, Wenus, Flora, Akteon, Adonis, Apollo, Bachus) i wazony. Główną aleję kończy most flankowany.
Poziom górny otoczony jest od strony dolnej balustradą tralkową i wzmocniony murem oporowym biegnącym wzdłuż kanału w kształcie litery "L". Punktem, który zwraca uwagę jest zrekonstruowany pawilon włoski.
Zwierzyniec - "Park Miejski 3 Maja"
Na południowych peryferiach Białegostoku rozciągał się ogromny zwierzyniec Branickich, stykając się swą północną granicą z terenami pałacowymi. Mało jest znanych szczegółów o zwierzyńcu jednak jego obszar wskazuje, że prowadzony był według nowoczesnych wzorów, a zamieszkujące go zwierzęta nie odczuwały niewoli. W sąsiedztwie parku pomieszczono dwa reprezentacyjne zwierzyńce jeleni i danieli. Liczba jeleni przewyższała 60, danieli zaś 100 okazów. Na początku XIX wieku nastąpił upadek tego wspaniałego kompleksu.
W chwili obecnej terenom Zwierzyńca nadano status lasu komunalnego, a jego obszar zaczął się zmniejszać. Część zachodnią zabudowano koszarami, połacie wykarczowano na pola uprawne i ogrody. Jednak już pod koniec XIX w. zadbano o Las Zwierzyniecki. Wytyczono alejki spacerowe, pobudowano bufety. Zwierzyniec stał się miejscem wypoczynku i rozrywki. Po odzyskaniu niepodległości, przy skrzyżowaniu obecnych ulic 11 Listopada i Zwierzynieckiej założono cmentarz wojskowy, na którym w 1932 roku wystawiono pomnik, według projektu inż. Jarosława Girina, upamiętniający polskich żołnierzy poległych w wojnie o niepodległość. W głównej alei Parku Zwierzynieckiego wzniesiono pomnik poświęcony żołnierzom 42 pp., którego odsłonięcie miało miejsce 30 listopada 1930 roku, w setną rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Po drugiej stronie ul. 11 Listopada zlokalizowano stadion sportowy, korty tenisowe i strzelnicę. W roku 1920 Las Zwierzyniecki nazwano "Parkiem Miejskim 3 Maja".
Obecnie na terenie Parku Zwierzyńca znajduje się m.in. Zoo "Akcent", stadion lekkoatletyczny i lodowisko. Część Lasu Zwierzynieckiego stanowi rezerwat przyrodniczy. W sąsiedztwie zoo ulokowany został duży plac zabaw.
Planty
Ogród miejski powstał u schyłku XIX wieku, częściowo w miejscu osuszonego dawnego stawu pałacowego, w obrębie obecnych ulic Pałacowej, Branickiego i Mickiewicza. Został zaprojektowany przez warszawskiego ogrodnika Waleriana Kronenberga w stylu naturalistycznym. Rozbudowę Parku Miejskiego, zwanego Plantami, rozpoczęto w 1933 roku na terenach przekazanych miastu o powierzchni 28 ha. Obszar położony między obecnymi ulicami: Mickiewicza, Świętojańską, Akademicką i Legionową został zasadzony kwietnymi parterami dywanowymi i drzewami ozdobnymi. W centrum umieszczono prostokątny basen z fontanną. W marcu 1935 roku rozebrano dawną zajezdnię tramwajową przy ulicy Świętojańskiej, otwierając tym samym perspektywę z jednej strony na Zwierzyniec, z drugiej na budujący się Dom Ludowy im. Marszałka Piłsudskiego (1934-38, ob. Teatr Dramatyczny w Białymstoku). W ten sposób nastąpiło połączenie Parku Miejskiego im. Księcia J. Poniatowskiego z Parkiem Miejskim 3 Maja (Zwierzyńca z Plantami).
Białystok jest jednym z niewielu miast, w którym wchodząc do parku w śródmieściu, można wyjść poza granicę miasta, nie wychodząc wcale z terenów zielonych. Plac zabaw znajdujący się w centalnej części parku jest licznie odwiedzany przez rodziców z dziećmi do którego prowadzi Aleja Zakochanych.
Planty:
Park Miejski im. Księcia J. Poniatowskiego
Park Centralny
Park o powierzchni 3,27 ha jest zieloną enklawą w samym centrum miasta, w sąsiedztwie Placu Uniwersyteckiego u zbiegu ulic Kalinowskiego i Marjańskiego. Założony został w roku 1948 r. jednak faktycznie budowę parku zakończono w latach 70-tych XX w.na terenie dawnego cmentarza żydowskiego. Na trenie parku znajdują się Białostocki Teatr Lalek, Opera i Filharmonia Podlaska oraz Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej i zabytkowa cerkiew św. Marii Magdaleny.
tekst na podstawie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tereny_zielone_w_Bia%C5%82ymstoku
zdjęcia: infopodlaskie.pl
« poprzednia |
---|