Sejny – miasto i gmina w północno-wschodniej części województwa podlaskiego, w powiecie sejneńskim. Położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, nad Marychą (lewy dopływ Czarnej Hańczy). Miasto położone jest przy drodze prowadzącej do przejścia granicznego z Litwą w Ogrodnikach. Ma dobre połączenie drogowe z Augustowem i Suwałkami.
Według tradycji początki Sejn sięgają XV wieku. Po pierwszej wojnie polsko-krzyżackiej trzej starsi rycerze z dworu króla Władysława Jagiełły otrzymali tereny, gdzie założyli osadę, która z litewskiego Seinai oznacza "starców", co wiąże się z podeszłym wiekiem legendarnych założycieli osady.
Jerzy Grodziński w 1593 założył nad rzeką Sejna miasteczko Juriewo. Nazwa jednak się nie przyjęła – miasteczko nazwano Sejny od nazwy przepływającej przez nie rzeki. Słowo "seina" w języku jaćwieskim oznaczało również trawy, które w tamtym okresie bujnie porastały brzegi i zakola rzeki. Z języka jaćwieskiego wywodzi się więcej nazw (jezior, miejscowości, itd.) w okolicach miasta.
Sejny są miastem bardzo rozwiniętym pod względem kultury. Co roku odbywa się tu wiele międzynarodowych festiwali, należą do nich Międzynarodowy Koncert Organowy Młodych i Baltic-Satelid. Ponadto działa tu Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów, który przekazuje historię, kulturę, tradycje i wielonarodowość Sejn.
Â
Zabytki Sejn
- Kaplica św. Agaty - kaplica postawiona na placu św. Agaty, przed bazyliką. Kapliczka zbudowana została około 1789, z fundacji parafian, a na jej postawienie wpływ miały liczne pożary nawiedzające miasto. W kaplicy znajduje się obraz św. Agaty, z połowy XVIII w. Na sklepieniu kaplicy fresk wyobraża "Kuszenie Chrystusa", wykonany w latach 50. XX wieku przez Stanisława Kaźmierczyka. Na szczycie kaplicy, na dachu stoi figura św. Agaty, wykonana w drewnie lipowym w 1828. Kute ogrodzenie budowli wykonane zostało w 1904 przez miejscowych rzemieślników.
- klasztor Dominikanów z XVII w.
- Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
- poewangelicki Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej z połowy XIX w.
- figura Matki Bożej Sejneńskiej – słynie wieloma cudami i łaskami. Sprowadzona do Sejn w 1602, a jej koronacja odbyła się 7 września 1975
- ratusz miejski z 1846
- Biała Synagoga z lat 1860-70
- Stara Synagoga
- Synagoga w Sejnach
- pomnik wdzięczności
- pomnik powstania sejneńskiego
- pomnik Antanasa Baranauskasa
- pomnik Wdzięczności poległym w walce
- układ urbanistyczny miasta
- kamienice w centrum miasta
Poza tym w Sejnach znajduje się Muzeum Ziemi Sejneńskiej w którym można oglądać zbiory archeologiczne, numizmatyczne, dominikanów i biskupów w Sejnach.
Â
W miasteczku można spróbować kuchni podlasia (kiszka i babka ziemniaczana, placki ziemniaczane) oraz smaków wschodnich sąsiadów (soczewiaki, kartacze, chłodnik litewski w okolicznych knajpkach. Osobom, które chcą spróbować litewskiej kuchni bez wybierania się do naszego wschodniego sąsiada polecamy wizytę w restauracji ulokowanej przy Konsulacie Litewskim.
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sejny
Â
« poprzednia |
---|