Urlop w rejonie Białowieży dostarcza niezapomnianych wrażeń prosto z serca Puszczy Białowieskiej. Jedną z atrakcji, która pozwala całym rodzinom odpoczywać aktywnie jest Rezerwat Pokazowy Żubrów oferujący obcowanie z różnymi gatunkami zwierząt. Odwiedzienie rezweratu jest podstawowym punktem, każdej wycieczki przebywającej na południu Podlasia. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, eksponowane są żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym) i wilki.
Obecny rezerwat pokazowy żubrów o pow. 27,9 ha powstał w 1937 r. i początkowo był miejscem restytucji tarpana leśnego. Od chwili zaniechania w tym rezerwacie prac nad restytucją tarpanów i utworzenia w 1955 r. zagrody dla żubrów rezerwat ten spełnia rolę obiektu turystycznego. Funkcjonowanie rezerwatu przerwał na ok. 10 lat remont kapitalny, który miał go zmodernizować i pozwolić na zwiększenie składu gatunkowego prezentowanych zwierząt. Ponownie rezerwat został udostępniony turystom w grudniu 1988 r.
Rezerwat Pokazowy Żubrów - zwiedzanie:
- w sezonie (od 15 kwietnia do 15 października) codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00,
- poza sezonem od wtorku do niedzieli w godzinach od 8:00 do 16:00
Informacje i kontakt z rezerwatem dostępne pod numerem telefonu: (85) 681 23 98
Uwaga: Zwierzęta eksponowane są w dużych zagrodach pokrytych naturalną roślinnością, wobec czego mogą więc nie być widoczne przez cały czas.
Krótka historia żubra i powstania rezerwatu
Wiosną 1919 roku zginął ostatni żubr przebywający na wolności w Puszczy Białowieskiej. Ocalały jedynie żubry w hodowlach zamkniętych - zwierzyńcach i ogrodach zoologicznych. Na koniec 1924 r. ich liczba wynosiła 54 szt., z czego tylko 3 osobniki (w tym: dwa byki i jedna krowa) w Polsce. Stanowiły one prywatną własność księcia von Pless w Pszczynie. Z tego też powodu w 1929 roku przystąpiono do restytucji żubra w Polsce w warunkach naturalnych otwierając zwierzyniec dla tych zwierząt. Usytuowany on został przy drodze łączącej Białowieżę z Hajnówką. Nowo zbudowany zwierzyniec o powierzchni 22 ha był podzielony na 3 zagrody - jedną dużą i dwie małe. W jednej z małych zagród umieszczono sztuki pokazowe, które turyści mogli oglądać ze specjalnej trybuny. W 1932 r. rezerwat powiększono przez dobudowanie dużej 37 hektarowej zagrody, przeznaczonej dla żubrów czystej krwi. Przez długie lata starano się odbudować gatunek żubra aby w roku 1952 dokonać przełomowej chwili i wypuścić pierwsze żubry na swobodę w Polskiej części Puszczy Białowieskiej. W okresie 1952-1966 wypuszczono z rezerwatów hodowlanych na wolność 38 żubrów, a pierwszę cielę na wolności urodziło się w 1957 roku.
Â
Obecnie żubry na wolności można przede wszystkim spotkać w rejonie Puszczy Białowieskiej, jednak wiele osób miało również możliwość spotkania tych olbrzymich zwierząt w rejonie Sokółki (Wierzchlesie i Słójka - wsie przylegające do Puszczy Knyszyńskiej).
Â
Â
Artykuł powstał na podstawie informacji i przy współpracy www.bpn.com.pl. Zdjęcie mapy za bpn.com.pl
Zdjęcia: www.infopodlaskie.pl
« poprzednia | nastÄ™pna » |
---|