Na Litwie od kilku lat realizowane są takie programy kulturalne, jak „Drogą baroku” oraz „Drogą klasztorów”. Głównym ich elementem są koncerty dawnej muzyki odbywające się właśnie w barokowych budowlach. Podczas wizyty turysta ma okazję zobaczyć zabytki i budowle z różnych okresów historycznych charakteryzujących się swoim niepowtarzalnym stylem.
Barok
W Wilnie, gdzie by nie spojrzeć, oczy napotykają wysmukłe wieże kościołów; jest ich w stolicy blisko 50, a liczba kościołów, klasztorów, kaplic ogółem na Litwie przekracza 900. To prawdziwa eksplozja baroku pod północnym niebem, gdyż wiele świątyń katolickich, urzekających swoją harmonią linii i dekoracją wnętrz, należy do arcydzieł tego stylu architektonicznego. Prawdziwe perły baroku w Europie Północnowschodniej – to kościół Piotra i Pawła w Wilnie oraz kościół i klasztor w Pożajściu pod Kownem.
Gotyk.
Do najpiękniejszych zabytków późnego czyli „płonącego” gotyku należy wileński kościół św. Anny. Znajdujący się obok kościół św. Franciszka i Bernarda, który łączy w sobie renesansowe malarstwo ścienne i gotycką stylistykę, uważany jest za światowe unikum.
Zamki.
Najbardziej znane zamki litewskie z XIV – XV w. – zamek Giedymina w Wilnie, zamki w Trokach oraz w Kownie – również zawierają cechy surowego gotyku. Piękny biały zamek w Birżach – to jedyny zamek typu bastionu, jaki zachował się w kraju. Położone na wysokich skarpach nad Niemnem trzy zamki-rezydencje zbudowane z czerwonej cegły prezentują cechy renesansu i romantyzmu.
Pałace.
Urok pałaców znajdujących się w centrach miast być może przytłaczają okoliczne budowle, ale zespół budynków Uniwersytetu Wileńskiego, obecny Pałac Prezydencki w Wilnie i inne są świadectwem Złotego Wieku Litwy. Ogółem na Litwie jest ponad 600 pałaców i dworów. Na szczególną uwagę zasługuje klasycystyczny podwileński pałac w Werkach wznoszący się na wysokim brzegu Wilii (Neris), pałac Tyszkiewiczów wraz z otaczającym go parkiem zaprojektowanym przez Edouarda Andre w Połądze. Należy zaznaczyć, że w Europie Wschodniej są tylko cztery parki zaprojektowane przez tego słynnego architekta i wszystkie znajdują się w naszym kraju. Najbardziej znane zamki litewskie z XIV – XV w. – zamek Giedymina w Wilnie, zamki w Trokach oraz w Kownie – również zawierają cechy surowego gotyku. Piękny biały zamek w Birżach – to jedyny zamek typu bastionu, jaki zachował się w kraju. Położone na wysokich skarpach nad Niemnem trzy zamki-rezydencje zbudowane z czerwonej cegły prezentują cechy renesansu i romantyzmu.
Niektóre dawne dwory służą jako muzea, inne oferują usługi wczasowo-turystyczne, kolejne zaś pielęgnują tradycje kulturalne: organizowane tu są wieczory muzyczne i literackie, plenery malarskie. Jako romantyczne miejsca rekreacji służą także dawne młyny wodne.
Architektura etnograficzna.
Bogatą, wielowiekową architekturą w różnych stylach Litwa zauroczy nie jednego gościa. A nowoczesny wileński wieżowiec “Europa”, najwyższy w krajach bałtyckich, jest uznawany za jedną z najpiękniejszych tego typu konstrukcji, jakie w ostatnich latach powstały na Starym Kontynencie.
Z pewnością najbardziej archaiczną jest drewniana architektura. Najpiękniejsze zabytki drewnianej architektury znajdują się w parkach narodowych, a także w ponad pięćdziesięciu wsiach etnograficznych.
Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Informacji Turystycznej Litwy.
« poprzednia | następna » |
---|