Litwa jest krajem chętnie odwiedzanym przez polskich turystów. Przejścia graniczne w Ogrodnikach i Budzisku zachęcają nawet do jednodniowej wizyty gdyż od czasu wejścia Polski i Litwy do Unii Europejskiej obywatele obu państw korzystają ze swobodnego przejazdu bez wiz i kolejek na granicach.
Do wjazdu na Litwę nie jest wymagany paszport wystarczy posiadać przy sobie dowód osobisty a przejazd przez granicę odnywa się bez jakiejkolwiek kontroli. Zmotoryzowany turysta wypoczywający na północnym Podlasiu ma okazję zwiedzić takie atrakcje jak Wilno (stolica państwa), Troki z przepięknym zamkiem na jeziorze oraz uzdrowisko Druskienniki (Aquapark) przeznaczając na podróż około jednej godziny. Biura podróży wspomagają osoby niezmotoryzowane organizując jednodniowe wycieczki do wschodnich sąsiadów.
Główne atrakcje zwiedzane przez turystów na Litwie to:
Wilno - zachwyca Starym Miastem które od 1994 zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście jest duża liczab kościłów z róznych epok (barokowe, renesansowe, klasycystyczne) wobec czege podczas spaceru istnieje możliwość przyjrzenia się różnym stylom zabytkowej architektury. Jednym z celów polskiego turysty jest dotarcie do kaplicy w Ostrej Bramie z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz cmentarza na Rossie. Panoramę miasta dobrze widać ze wieży telewizyjnej (326 metrów) na której znajduje się m.in kawiarnia na wysokości 165 metrów dostępna dla zwidzających.
W Wilnie znajdują się liczne muzea, które oferują niezapomniane wrażenia za niewielką opłatą - dwa warte polecenia to Muzeum Adama Mickiewicza (ul. Bernardinu 11) - dom w którym mieszkał i tworzył poeta oraz Muzeum KGB znajujące się w podziemiach dawnego gmachu KGB (ul. Auku 2a). Prezentowane są pomieszcenia gdzie przetrzymywano i męczono więźniów politycznych.
Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej | Muzeum KGB |
Troki - miasto na Pojezierzu Wileńskim położone pomiędzy jeziorami Galwe, Tataryszki, Łuka i Giełusz odległe od Wilna o 28 km. Jest to znany ośrodek turystyczny, a główną atrakcja jest zamek wzniesiony w XIV - XV wieku przez wielkiego księcia litweskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Miasto jest siedzibą grupy etnicznej i religijnej Karaimów , sprowadzonych tu w średniowieczu z Krymu przez księcia Witolda. W odległości 5 km znajduję się wieś Stare Troki, która do XIV wieku była stolica i główną siedzibą Litwy.
Zamek na wyspie - Troki |
Druskienniki - popularne uzdrowisko litewskie znajdujące się nad brzegiem Niemna. Uważane jest za jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych w Europie. z licznie występującymi źródłami mineralnymi i pokładami borowiny. W miejscowości znajduje się 9 sanatoriów i centrum balneologicznych oraz bardzo duży Aquapark z licznymi zjeżdżalniami i różnego rodzaju saunami. W Druskiennikach wypoczywali tak znani Polacy jak Józef Ignacy Kraszewski, Stanisław Moniuszko, Hanka Ordonówna oraz Józef Piłsudski, który posiadał tu swój dworek ("Pogankę") rozebrany w 1964 roku.
Park Grutas - jest to plenerowe muzeum pamiątek poradzieckich zlokalizowane 5 km od Druskiennik. Park zajmuję powierzchnię 20 ha natomiast eksponowane rzeźby są rozmieszczone wzdłuż trasy spacerowej długości 2 km. Dodatki takie jak wieże strażnicze i fragmenty łagrów przypominają i pokazują jak wyglądały warunki na Syberii, gdzie wywieziono tysiące więźniów. 86 rzeźb ideologicznych stanowi ewenement w Europie dlatego też w trakcie zwiedzania mażna napotkać różne narodowości - naliczniejsze to oczywiści polacy i litwini, którzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu cześć tych pomników mogli zobaczyć w swoich miastach. Dla rodzin z dziećmi przygotawane zostało wesołe miasteczko również przypominające czasy ich rodziców oraz mały ogródek zoologiczny w którym można zobaczyć m.in wielbłądy i kangury.
Tekst i zdjęcia: www.infopodlaskie.pl
« poprzednia | następna » |
---|