Serdecznie zapraszamy - 25 lipca (piątek) o godz. 18.00 do Galerii im. Sleńdzińskich przy
ul. Legionowej 2 w Białymstoku na wernisaż fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego, jednego
z największych polskich artystów, mistrza fotografii portretowej.
Wieczór zapowiada się naprawdę wyjątkowo... Artysta będzie obecny na wernisażu. A wystawę otwieramy w dniu imienin autora.
Oto szczegóły:
Gierałtowski „Indywidualności Polskie”
Wystawa promocyjna Portfolio/Teka portretowa
Galeria im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 w Białymstoku zaprasza - 25 lipca o godz. 18.00 na otwarcie wystawy„Gierałtowski. Indywidualności Polskie”. Ekspozycja zawiera 44 czarno-białe zdjęcia osobiście wybrane przez autora z jego ogromnej kolekcji. Promuje unikatową, przygotowaną przez artystę Tekę portretową. Wydawnictwo zostało opatrzone odautorskimi komentarzami Krzysztofa Gierałtowskiego – w języku polskim, angielskim, niemieckim i francuskim. Niezwykle starannie przygotowana publikacja (wstępna edycja to 21 egzemplarzy) ukazała się w 2009 roku z inicjatywy Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, pod patronatem Biblioteki Narodowej w Warszawie. Tekę portretową słowem wstępnym opatrzył dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, profesor Andrzej Rottermund. Wystawę w Galerii im. Sleńdzińskich można oglądać do 24 sierpnia.
Podstawowym celem tej Teki, jest poniesienie w świat opowieści o wspaniałych polskich indywidualnościach, które dane mi było spotkać– autor fotografii, Krzysztof Gierałtowski.
(…) Teka przygotowana przez artystę pokazuje ponadczasowość jego prac, oryginalność formy, która do dziś nie traci na świeżości i inspiruje kolejne pokolenia fotografów i inteligentów – historyk sztuki, Adam Mazur
Wystawy promocyjne Portfolio „Indywidualności Polskie” odbyły się do tej pory m.in. w Muzeum Prasy Międzynarodowej w Aachen, Bibliotece Polskiej w Paryżu, Instytucie Polskim w Pradze, Bibliotece Wróblewskich w Wilnie, Bibliotekach – Narodowej, Jagiellońskiej i Uniwersytetu Warszawskiego.
Portfolio spełnia wszelkie kryteria archiwalnego obiektu muzealnego i jako książka artystyczna posiada ISBN. Do obejrzenia w zakładce Teka na stronie: www.gieraltowski.pl
Informacje o autorze:
Krzysztof Gierałtowski
Wybitny polski fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Członek Korespondent Deutsche Gesellschaft fur Photographie (Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego). Urodził się w 1938 roku w Warszawie. Ukończył Akademię Medyczną w Warszawie oraz Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi. Fotografuje od 1961 roku, wystawia od 1963 w renomowanych galeriach oraz muzeach w kraju i za granicą. Na zamówienie prasy i wydawnictw fotografował także modę (m.in. dla miesięczników; „Ty i Ja”, „Twój Styl”, tygodników: „Perspektywy", „Razem", „ITD", pism zagranicznych: „Elle”, „Newsweek”, „Harper’s Bazaar”, „Focus”), realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej. Od 1996 roku prowadzi w Warszawie Galerię/Studio Gierałtowskiego.
Jest mistrzem fotografii portretowej, twórcą liczącej ponad 80 tysięcy negatywów kolekcji „Polacy, Portrety Współczesne”. Na przestrzeni minionych 40 lat fotografował najbardziej wybitne postaci życia publicznego – ludzi kultury, pisarzy, malarzy, aktorów, reżyserów, muzyków, polityków. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe w 1998 roku opublikowały album „Krzysztof Gierałtowski. Portrety”, w roku 2002 na zamówienie II programu Telewizji Polskiej powstał film „Polacy, Polacy” w reż. Borysa Lankosza, prezentujący Krzysztofa Gierałtowskiego podczas portretowania: Wisławy Szymborskiej, Stanisława Lema i Krzysztofa Pendereckiego. Dokument jest odautorską opowieścią artysty fotografa o jego pracy, wzbogaconą refleksją na temat dzisiejszych czasów.
Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in.: Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, Bibliotheque Nationale de France, Biblioteki Polskiej w Paryżu, Muzeum fur Kunst Und Gewerbe w Hamburgu (Niemcy), Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeach Narodowych w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, a także w znaczących kolekcjach prywatnych.
Minister Kultury RP w 2007 roku odznaczył artystę srebrnym medalem Gloria Artis, Jesienią 2013 roku na Zamku Królewskim w Warszawie miała miejsce premiera 150-zdjęciowej czarno-białej i barwnej wystawy „Portret bez twarzy” – prezentującej 40-lat tworzenia przez Krzysztofa Gierałtowskiego „subiektywnego portretu polskiej inteligencji”. Artysta otrzymał za tę wystawę Doroczną Nagrodą 2014 w dziedzinie sztuk wizualnych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym samym roku Prezydent RP przyznał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
na podst. mat. org.
« poprzednia | następna » |
---|