Spis treści |
---|
XXIV Muzycznych Dialogów nad Bugiem - Mielnik 2-3 sierpień 2014 |
Muzyczne Dialogi nad Bugiem 2014 |
Wszystkie strony |
PODSUMOWANIE
XXIV Muzycznych Dialogów nad Bugiem (2014)
XXIV Muzyczne Dialogi nad Bugiem były pełne atrakcji. Podczas nich posłuchać można było m.in. zespołów ludowych, folkowych, prezentujących muzykę ukraińską, łemkowską, białoruską. Nie zabrakło też karnawałowych rytmów prosto z Kolumbii. Młodsi i starsi, miłośnicy nastrojowej muzyki i ostrzejszego grania – każdy podczas tej dwudniowej imprezy mógł znaleźć coś dla siebie. Poza koncertami odbyła się konferencja naukowa, otwarta została wystawa, przygotowane było też mnóstwo rozrywek dla najmłodszych.
Impreza odbyła się pod honorowym patronatem marszałka województwa podlaskiego,
a jej sponsorem głównym był GAZ-SYSTEM S.A.
Pierwszy dzień, 2 sierpnia, rozpoczął się o godz. 11 konferencją popularno-naukową w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej – Gawędy o kulturach. Koncerty zaczęły nasze miejscowe zespoły. Na scenie na nadbużańskim stadionie zaśpiewali: Mielniczanie z Mielnika, Krynica z Radziwiłłówki, Nowina z Moszczony Królewskiej oraz Wrzosy z Wilanowa. Zaprezentowały znane i lubiane w gminie Mielnik utwory. Po nich na scenę wszedł zespół Hoverla prezentujący muzykę ukraińską i łemkowską. Drobna ciałem, ale wielka głosem wokalistka zaczarowała publikę. Radosne kolory, w które ubrani byli muzycy i ich energiczne aranżacje na dobre rozruszały Dialogi. Kolejni w sidła muzyki porwali widzów artyści z Chudoby. Zespół prezentował własny, rozpoznawalny od pierwszych taktów, specyficzny styl muzyczny. Dzięki Chudobie na scenie zagościły folk słowiński, bałkański, rosyjski i ukraiński. Gwiazdą sobotniego wieczoru w Mielniku był Alosza Awdiejew, z urodzenia Rosjanin, z wyboru Polak. W grze muzycznej towarzyszyli mu utalentowani muzycy: Kazimierz Adamczyk i Marek Piątek. Awdiejew nie tylko porwał zebrany na jego koncercie tłum grą na gitarze i energetycznym, poruszającym śpiewem, ale też bawił do łez dowcipami oraz anegdotami wplatanymi między piosenki. Zachwycona publika prosiła o jeszcze. Po bisach Awdiejewa nadszedł czas na zabawę taneczną przy swojskich rytmach. Poprowadził ją zespół Zorka. W przerwie ich trzygodzinnego koncertu zebrani mieli okazję podziwiania na niebie wyjątkowego zjawiska – pokazu ogni sztucznych.
3 sierpnia zaczął się gorąco nie tylko dzięki wyjątkowo upalnej aurze, która była tego dnia. Temperaturę dodatkowo podniosła kolumbijska atmosfera. Pierwszym jej znakiem w Mielniku była wystawa w ODZM autorstwa fotografa-dziennikarza-policjanta Ryszarda Sobolewskiego pn. „Magia Kolumbii – krajobrazy, ludzie i przyroda”. Smaków Kolumbii można też było skosztować na stadionie, gdzie trwały koncerty. Obok stoisk wystawienniczych znalazło się też to z kolumbijskimi sokami i kawami, a tuż obok z potrawami kuchni tatarskiej. Klimat tatarskiego życia i tradycji poznać można było głębiej podczas występu na scenie zespołu Buńczuk. Dorośli i zaledwie kilkuletni artyści zaprezentowali tańce i rodzajowe scenki z życia Tatarów. Ich występy przeplatane były opowieściami o tradycjach tego narodu. Tego dnia na scenie prezentowała się także Skazka, której członkinie zaśpiewały piosenki białoruskie. W swój magiczny świat zabrała też publikę Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga „Wieloma Językami”. Zaśpiewała w dziewięciu językach mniejszości zamieszkujących województwo podlaskie. Około godz. 20 znów podniosła się temperatura, a to dzięki skąpo, ale kolorowo ubranym artystkom z zespołu tanecznego TropiCuba. Tancerki zaprezentowały tańce takie, jak można zobaczyć podczas gorącego karnawału. Niekwestionowaną gwiazdą niedzieli był ukraiński zespół Kozak System. Muzycy zaprezentowali m.in. swoje najnowsze piosenki, utwory, z którymi wystąpili na Majdanie oraz własną aranżację „Kolorowych jarmarków” Maryli Rodowicz, wraz z którą niedawno wystąpili w Opolu.
Na kolejne, jubileuszowe, Muzyczne Dialogi nad Bugiem Organizatorzy zapraszają za rok!
« poprzednia | następna » |
---|