Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej i zajmować się gromadzeniem i propagowaniem wiedzy o tej części Podlasia. Wystawa inaugurująca jego działalność pokazała, że miejsce to może stać się ważnym punktem na turystycznej i kulturalnej mapie Podlasia.
Otwarcie Ośrodka Dziejów Ziemi Mielnickiej odbyło się w niedzielę 23 października 2011 o godzinie 15.00. W tym dniu Mielniku nad Bugiem, niewielkiej miejscowości na południu województwa podlaskiego powstało nowe muzeum. Uroczystość została objęta patronatami honorowymi Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego.
„Wystawa prac Musiałowicza to pierwszy krok. Chcemy przybliżać całą przebogatą historię i kulturę ziem pogranicza, ludzi związanych z naszymi stronami i mieszkających tu, a także wyjątkową przyrodę tych terenów. Liczymy, że nasze ekspozycje zainteresują nie tylko mieszkańców okolicy” – mówi Grzegorz Śnieżko, kierownik muzeum.
Z pewnością Ośrodek będzie miał się czym zajmować, gdyż ciekawostek związanych z Mielnikiem i okolicami jest wiele. Jest odkrywkowa kopalnia kredy, są przepiękne krajobrazy, dzięki którym Mielnik bywa nazywany „Bieszczadami Podlasia”, jest ciągle dzika rzeka Bug – jedna z ostatnich tak dużych, nieuregulowanych rzek Europy. Są ludzie pamiętający tradycyjne ludowe zwyczaje i sprzęty, jest ciągle żywa tradycyjna mowa. Poza tym ten uroczy zakątek Podlasia zawsze przyciągał artystów i inne nietuzinkowe postacie. Dawniej bywał tu malarz Ignacy Pieńkowski, ksiądz proboszcz – przyjaciel Witkacego, od lat 50. Henryk Musiałowicz. Dziś swoje miejsce na ziemi znaleźli tu m.in. aktorka Marta Ławińska, fotografik Piotr Cieśla, dziennikarka TVN Anna Maruszeczko, pieśniarka Ludmiła Wiszeko, malarz i ikonograf Jarosław Wiszenko czy też malarz i twórca ceramiki Witold Illinicz-Zeydel.
UWAGA: Do końca listopada wstęp jest bezpłatny.
Kontakt:
Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej
ul. Brzeska 71
17-307 Mielnik
tel. 784 04 77 34
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Artykuł powstał przy współpracy z Gminnym Ośrodekiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku.
« poprzednia | następna » |
---|