Gmina Miastkowo położona jest w zachodniej części powiatu łomżyńskiego, przy drodze krajowej z Warszawy do Łomży i jest jedną z najbardziej wysuniętych na zachód gmin województwa podlaskiego. Na powierzchni 115 km2 mieszka ok. 4 500 osób.
Historia Miastkowa i gminy
Wieś Miastkowo wspomniana jest w dokumentach z 1413r. jako gniazdo Miastkowskich - stąd pochodzi jego nazwa. Parafia miastkowska powstała przez oderwanie się wsi od parafii nowogrodzkiej, szczepankowskiej i rzekuńskiej. Jej założycielem był Bolesław książę mazowiecki w 1451 roku. Za króla Stefana Batorego w piechocie łanowej zorganizowanej z samych chłopów był także włościanin miastkowski Kacper Wieloch, który w roku 1580 odznaczył się przy zdobywaniu twierdzy Wielkie Łuki, za co otrzymał szlachectwo i nazwisko Wielkołucki. Do dzisiaj jest w Miastkowie ulica nazwana jego imieniem. W roku 1771 Miastkowo należało do Michała Staniszewskiego - skarbnika łomżyńskiego. W roku 1827 w samym Miastkowie było 27 domów i 270 mieszkańców.
W czasie zaboru Polski, ziemie te przyłączono do Prus. Starostwo i wójtostwo zostały zajęte na skarb państwa pruskiego. Przeprowadzono nowy podział tworząc landy, które oddano w administrację kamer. W 1817 roku właścicielem dzierżawy miastkowskiej był Adam Narzymski. W latach dwudziestych XIX wieku, Miastkowo stało się wsią rządową. W tym samym okresie rozpoczęto budowę traktu warszawsko- petersburskiego. Została wytyczona nowa trasa łączącą Ostrołękę z Łomżą przez Miastków. Oddanie nowej drogi nastąpiło po 1828 roku. Droga i oddanie stacji pocztowych miało niewątpliwie wpływ na rozwój wsi, a także zmianę w usytuowaniu nowo stawianych budynków mieszkalnych. W 1885 roku w Miastkowie mieścił się urząd gminny, szkoła, sąd gminny okręgu. Wieś liczyła 487 mieszkańców i posiadała 3 754 morgi ziemi.
Duże zniszczenia w zabudowie wsi spowodowały wydarzenia pierwszej wojny światowej. 4 sierpnia 1915 roku część wsi została spalona przez wycofujące się wojska rosyjskie. Dalsze zniszczenia spowodowało wojsko niemieckie, które zatrzymało się w Miastkowie na kwaterę. W 1918 roku po utworzenia Rzeczypospolitej Miastkowo przyłączono do województwa białostockiego. We wrześniu 1939 roku na ziemie te wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej. Dalsze zniszczenia przyniósł okres terroru hitlerowskiego. Po 1945 r., Miastkowo zostało ponownie włączone do województwa białostockiego. Reformą z 1975 roku zostało utworzone województwo łomżyńskie. W jego granicach było Miastkowo do nowej reformy administracyjnej w 1998 r.
Obecnie w skład gminy Miastkowo wchodzą 23 miejscowości obejmujące powierzchnię 11484 hektarów. Miejscowości wchodzące w skład gminy: Miastkowo, Chojny-Naruszczki, Czartoria, Drogoszewo, Gałkówka, Kaliszki, Korytki Leśne, Kraska, Kuleszka, Leopoldowo, Łubia, Łuby-Kiertany, Łuby-Kurki, Nowosiedliny, Osetno, Podosie, Rybaki, Rydzewo, Rydzewo-Gozdy, Sosnowiec, Sulki, Tarnowo, Zaruzie.
Kapliczka przydrożna z XVIII wieczną rzeźbą - Tarnowo | Kościół parafialny - styl klasycystyczny 1862-1863r - Miastkowo | Młyn wodny z 1815 r. - Bartkowizna |
Walory turystyczne gminy Miastkowo
Największym walorem regionu jest położenie nad rzeką Narew i Ruż, które znajdują się w obszarach Krajobrazu Doliny Dolnej Narwi i Puszczy Kurpiowskiej. W miejscowości Czartoria znajduje się największy park jałowcowy w Europie. Między Czartorią i Rybakami odnajdziemy poza pasmami drzew jałowcowych trudno dostępne tereny bagienne oraz naturalną linię brzegową rzeki Narew. Urocza okolica pełna rozlewisk i trzcinowisk przyciąga różnorodne ptactwo takie jak bociany, łabędzie, kaczki, mewy siewne itp., a w okolicznych lasach można spotkać bobry, jelenie, sarny i łosie.
Poza walorami przyrodniczymi na terenie gminy znajduje się kilka bardzo ciekawych zabytków.
Czartoria - cmentarz żołnierzy polskich z 1920r |
Kaplica murowana rodziny Grochowskich- styl neogotycki 1889 r. |
Dróżniczówka 1825 r. - obecnie budynek mieszkalny - Miastkowo - styl klasycystyczny | Zespół dworsko-ogrodowy XVII/XVIIIw. - Tarnowo - styl klasycystyczny |
Kontakt: Gmina Miastkowo
Urząd Gminy
ul. Łomżyńska 32
18-413 Miastkowo
Godziny pracy:
poniedziałek - piątek: 715 - 1515
Artykuł powstał przy współpracy z Gminą Miastkowo.
Treść i zdjęcia na podstawie www.miastkowo.pl
następna » |
---|