Jezioro Siemianowskie zwane także Zalewem Siemianówka – znajduje się w dolinie górnej Narwi bezpośrednio na północ od Puszczy Białowieskiej na terenie gmin Michałowo i Narewka – obszarze objętym projektem Zielonych Płuc Polski. Powstał w latach 1977-1990 w wyniku spiętrzenia wody zaporą ziemną zbudowaną w przewężeniu doliny w rejonie Łuka i Rybaki.
Długość zalewu wynosi 11 km, szerokość od 0,8 km w rejonie zapory do 4,5 km w jego części środkowej, a średnia głębokość 3,5 m. Pojemność użytkowa zbiornika równa jest 62 mln m³. Przy spiętrzeniu minimalnym – na poziomie korony progu stałego budowli upustowej równym 142,30 m n.p.m. – powierzchnia zalewu wynosi 11,7 km², pojemność zbiornika 17,5 mln m³, a średnia głębokość 1,5 m.
Wybudowany zbiornik spełnia znaczącą rolę w gospodarce regionu. Do jego funkcji należą: zasilanie wodą w okresach niżówkowych Narwiańskiego Parku Narodowego na powierzchni ponad 20 tys. ha, nawadnianie ok. 6000 ha użytków rolnych w dolinie Narwi i ok. 7000 ha na obiekcie Bagno Wizna, wykorzystanie spiętrzenia dla celów energetycznych, prowadzenie zorganizowanej gospodarki rybackiej, rozwój turystyki i rekreacji.
Z doświadczenia wielu ornitologów jedno z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków w Polsce.
Dla zapalonych wędkarzy jest to idaelne miejsce do połowu ryb, a nieduża odległość od Białegostoku sprawia, że jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku przed zgiełkiem miasta.
Powstała tutaj jedna z najbardziej dramatycznych scen filmu "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa", w której dzieci uciekają po zamarzniętym jeziorze Siemianówka przed Białą Czarownicą.
Tekst: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Siemianowskie udostępniany na licencji Creative Commons
Zdjęcie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Poland_Siemian%C3%B3wka.jpg&filetimestamp=20070513170451 dodane przez Wojsyl
« poprzednia | następna » |
---|